Ďalšou z aktivít je zhodnotenie a porovnanie súčasného stavu a návrh stratégie rozvoja prihraničného regiónu – Prešovského a Košického samosprávneho kraja a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.

Plán

Podkladové údaje riešeného územia sa budú vyhodnocovať metódou SWOT analýzy, z ktorej budú odvodené rozvojové faktory a disparity prihraničného územia. Na základe nich sa vypracuje návrh stratégie rozvoja riešeného prihraničného regiónu.

Realizáciu aktivity bude zabezpečovať riešiteľský kolektív zahrňujúci 10 expertov regionálneho plánovania, ktorý bude koordinovať UCM Trnava v spolupráci s Univerzitou Užhorod.

Súčasťou spracovania bude nákup odbornej literatúry a návrh stratégie rozvoja prihraničného regiónu sa bude prezentovať na záverečnej konferencii projektu.

Zároveň sa vytvorí základ pre udržateľnosť výsledkov projektu, ktoré budú využitím stratégie rozvoja ďalej rozpracovávané v pokračujúcich projektoch.

Realizácia

V rámci komplexnej analýzy potenciálu prihraničného regiónu sa realizovali i analýzy Košického samosprávneho kraja a Prešovského samosprávneho kraja a vybraných demografických charakteristík.

Analýza Košického samosprávneho kraja

Priniesla celkový pohľad na úroveň a stav trhu práce, nezamestnanosti a zamerala sa na dôkladné skúmanie odvetví a priemyslu. Môžeme konštatovať, že Košický kraj patrí medzi ekonomicky najvýznamnejšie regióny v Slovenskej republike. Rozhodujúcu časť ekonomickej základne kraja tvorí priemysel, ktorý má pomerne diverzifikovanú odvetvovú štruktúru. Vývoj priemyselnej základne kraja ovplyvnili zdroje nerastných surovín, pretrvávanie výrobných tradícií, rozhodnutia o umiestnení výroby, chemický a energetický priemysel, dobré podmienky na poľnohospodársku prvovýrobu na Východoslovenskej nížine, a tiež dostatok kvalifikovaných pracovných síl.

Analýza Prešovského samosprávneho kraja

Zameriavala sa predovšetkým na zistenie ekonomickej úrovne tohto regiónu. Výsledky ukazujú, že miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla ku koncu septembra 2014 v Prešovskom kraji 17,48 %, čo predstavuje jednu z najvyšších hodnôt v SR. Vývoj nezamestnanosti v Prešovskom kraji je dlhodobo ovplyvňovaný veľmi nízkym dopytom po pracovnej sile zo strany zamestnávateľov. Najvýznamnejším odvetvím hospodárstva je obchodná činnosť, ktorej sa v regióne venuje väčšina podnikateľských subjektov. Ekonomický potenciál Prešovského kraja vychádza predovšetkým z priemyslu, z poľnohospodárstva a lesníctva s vhodnými podmienkami pre rozvoj cestovného ruchu.

Analýza úrovne, rozsahu a štruktúry kľúčových kompetencií a odborných zručností populácie v regióne – Prešovský a Košický kraj

Priniesla výsledky o situácii a vývoji ekonomicky aktívneho obyvateľstva, čo je z krátkodobého i dlhodobého hľadiska rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim ekonomickú a sociálnu situáciu z celoslovenského i regionálneho pohľadu., ako aj o digitálnej gramotnosti obyvateľov prešovského a Košického kraja. Zamerala sa tiež na problémy v oblasti informačno-komunikačných technológií (IKT), úroveň adaptácie na IKT a na hodnotenie stredných odborných škôl podľa výsledkov študentov v oboch krajoch.

Na základe týchto analýz experti zúčastnení na projekte vypracujú stratégiu rozvoja prihraničného regiónu – Prešovského a Košického samosprávneho kraja a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.

Analýza z oblasti životného prostredia

Jej výsledkom bude obraz o aktuálnom stave životného prostredia a prehľad o platnej legislatíve v oblasti životného prostredia na Slovensku.

názovnázovnázov
testtesttest
testtesttest
testtesttest
testtesttest